Start Polska Cud eucharystyczny w Poznaniu

Cud eucharystyczny w Poznaniu

przez Kamil Beniuk

 

W 1399 roku w Poznaniu, kilku mężczyzn  sprzeciwiających się wierze chrześcijańskiej, przekonało pewną panią domu, by ukradła trzy konsekrowane Hostie. Kobieta, skuszona obietnicą sowitej zapłaty, ukradła trzy Hostie. Niezwłocznie po tym, jak złoczyńcy otrzymali Hostie, zeszli do podziemi budynku mieszkalnego, położyli je na stole i dokonali profanacji, przebijając je przy pomocy szydła. Nagle, z Hostii zaczęła sączyć się krew, która zmoczyła twarz niewidomej dziewczyny należącej do tej grupy, która natychmiast odzyskała wzrok. Profanatorzy bardzo się wystraszyli i próbowali zniszczyć Hostie, jednak cały czas pozostawały one w całości. Nie mogąc się od nich uwolnić, zdecydowali się wynieść je poza granice miasta i wyrzucić namokradłach w pobliżu rzeki Warty. W tym samym czasie, pewien mody pastuszek, który przechodził obok mokradeł zobaczył trzy promieniejące Hostie unoszące się w powietrzu. Opanowując emocje, chłopiec wrócił do domu i opowiedział wszystko ojcu i lokalnym władzom. W tym czasie, wszyscy mieszkańcy zgromadzili się wokół trzech promieniejących Hostii zawieszonych w powietrzu.

 

Wyłącznie Biskup, Wojciech Jastrzębiec, po zmówieniu gorących modlitw do Niebios, był w stanie zabrać Hostie, które opadły do trzymanego przez niego cyborium. Biskup natychmiast nakazał zorganizowanie uroczystej procesji, by odprowadzić cudowne Hostie do kościoła pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. W miejscu Cudu zbudowano drewnianą kaplicę, która stała się miejscem pielgrzymek. Również król
dowiedział się o istnieniu Cudu i udał się osobiście do Poznania, by oddać cześć Cudownym Hostiom. Na znak oddania, król zlecił budowę kościoła ku czci Bożego Ciała dokładnie w miejscu, w którym zdarzył się Cud. W XIX wieku, w miejscu starego budynku, w którym doszło do profanacji Hostii, zbudowane zostało Sanktuarium, w którym po dziś dzień przechowywany jest stół ze śladami Krwi, która sączyła się z Hostii. W każdy czwartek w kościele Bożego Ciała w Poznaniu, odbywa się procesja z Przenajświętszym Sakramentem, by upamiętnić Cud.

 

0 komentarz

Przeczytaj jeszcze:

Skomentuj artykuł

CAPTCHA ImageChange Image